Při investicích do Bitcoinu (BTC) se mnozí analytici spoléhali na takzvané bitcoinové cykly, které byly navázány na období bitcoinových halvingů. Analytik Willy Woo však upozorňuje, že adopce Bitcoinu mohla dosáhnout bodu, kdy tyto cykly již nebudou ovlivňovat cenu tak výrazně jako v minulosti.
Bitcoin do roku 2017 zažil tři ohromné býčí trhy, po kterých přišlo velké vystřízlivění v podobě propadu ceny o více než 80% v porovnání s dosaženým cenovým maximem. Stalo se tak naposledy po velkém bullrunu v roce 2017, kdy Bitcoin klesl z ceny 20 000 USD na cenu 3 000 USD.
V případě těchto tří cyklů platilo, že cena Bitcoinu dosáhla svého vrcholu v příštím roce po halvingu, tedy od momentu, kdy se odměna pro těžaře Bitcoinu zmenšila o polovinu. Následně po dosažení vrcholu přišel strmý pád ceny dolů a období, ve kterém se Bitcoin nacházel v medvědím trhu. S blížícím se dalším halvingem, který se děje jednou za čtyři roky (2012, 2016, 2020, 2024…) opět začal trh ožívat a mířit k novým maximům.
V případě současného cyklu je však situace odlišná. Bitcoin sice zhruba rok po halvingu opět cenově ožil, ale nepředvedl takový parabolický růst jako v předchozích cyklech a naopak po vytváření nových maxim klesl z ceny 64 000 USD pod cenu 29 000 USD, když Čína zakázala těžbu kryptoměn. Potom však na rozdíl od předchozích cyklů začal opět posilovat a vytvořil v listopadu 2021 další vrchol na ceně 69 000 USD. V době psaní tohoto článku je od něj vzdálen zhruba 40%, ale nejde o tak výraznou korekci jako po předchozích historických maximech v předchozích cyklech.
Známý tržní a onchain analytik Willy Woo k tomu poznamenal, že jsme pravděpodobně ve fázi, kdy se budeme muset rozloučit s tezí „tradičních“ BTC cyklů. ,,Od roku 2019 už proběhly tři relativně krátké býčí a medvědí trhy, tedy žádné další 4 roční cykly,“ konstatoval 20. března na Twitteru.
We're likely seeing the first signs of "The Last Cycle" thesis playing out. 3 relatively short bull and bear markets have transpired since the 2019 bottom already.
i.e. No more 4 year cycles. https://t.co/N3VzlKx2IA
— Willy Woo (@woonomic) March 20, 2022
Willy Woo následně uvedl, že zatímco v minulosti jsme mohli spoléhat na nějakou předvídatelnou cenu Bitcoinu na základě nabídky a poptávky a vlivu halvingu, nyní se dostáváme do éry nepředvídatelných cenových pohybů, které budou ovlivněny komplexním ekonomickým ekosystémem.
Ztrácí platnost i Stock2Flow model?
Stejně jako spoléhání na bitcoinové cykly vypadá již nesmyslné i spoléhání na Stock2Flow model analytika PlanB. Ten díky halvingu dlouhou dobu úspěšně predikoval budoucí cenu Bitcoinu, ale v současnosti je výrazně vzdálena očekávaným 100 000 USD. PlanB však nadále tvrdí, že jeho model funguje a Bitcoin má stále dva roky na to, aby tento cenový cíl, kterým je průměrná cena 100 000 USD za 1 BTC, splnil.
#BTC is 60% below S2F model value. Some think S2F is dead. Others know we have 2 more years to reach the $100K average. Your choice. pic.twitter.com/xrYeeUN9hP
— PlanB (@100trillionUSD) March 16, 2022
Tak či onak, vypadá to tak, že Bitcoin je pravděpodobně již příliš velký a vysoce kapitalizovaný na to, aby respektoval pravidla z dob, kdy byl záležitostí jen relativně malého okruhu investorů. Dnes jeho cenu výrazně ovlivňuje i geopolitika, korelace s akciovými trhy, ale i vnímání toho, zda může či nemůže fungovat jako hedge vůči inflaci.
Zdroj:cointelegraph.com