Hostem v rozhovoru pro YouTube kanál Zaujalo ma byl tento týden tržní analytik Adam Kracík. Předmětem interview byl jeho pohled na současná onchain data Bitcoinu.
Při první otázce nejprve Kracík odpověděl na to, do jaké míry vnímá důležitost onchain dat při predikci budoucí ceny Bitcoinu, který následně ovlivňuje i zbytek kryptotrhu.
,,Onchain data jsou zcela fascinující věc. Když se člověk podívá na on-chain data, tak má okamžitě poměrně přesný obraz týkající se toho, co se na té síti děje, jaká aktivita tam probíhá a to, co kdo konkrétně na té síti aktuálně dělá. Onchain data samozřejmě vypovídají o dlouhodobějších trendech a těžko se dají použít na předvídání jedno-dvoudenních pohybů, ale z dlouhodobého hlediska jsou onchain data naprosto klíčová na úspěch v kryptoměnách.“
VIDEO: Celý rozhovor s Adamem Kracíkem
Odlivy z burz jsou býčím signálem
Důležitým onchain ukazatelem jsou pohyby Bitcoinu na burzy a z nich. V současnosti převládá trend velkých odlivů, což je obecně vnímáno jako pozitivní faktor. ,,To je nejvíce bullish znamení,“ poznamenal. ,,Lidé si vybírají Bitcoin k sobě do peněženek, čímž se fakticky stávají z krátkodobých hodlerů dlouhodobými hodlery. Ne doslova, ale je to první krok, který je k tomu potřebný …“
Následně dodal: ,,Fakt, že Bitcoin mizí z burz v podstatě naráží na zcela nejzákladnější věc, která funguje v každém obchodě a to je poměr mezi nabídkou a poptávkou. Mizení Bitcoinů z burz ukazuje obrovskou poptávku a zároveň to, že vedle toho, jak BTC mizí z burz, v podstatě klesá okamžitá nabídka Bitcoinu. To znamená, že se blíží něco, čemu se říká supply squeeze … Je to důležitý ukazatel toho, co lidé nyní dělají a vidí. Tedy, že Bitcoin poroste. Jinak kdyby měli myšlenku, že ho chtějí prodat, pošlou ho na burzu. Svědčí to o tom, že lidé akumulují Bitcoin.“
Kracík však upozornil, že pohyby na burzách hovoří o aktuálním stavu, který se může v průběhu času měnit. ,,Ta statistika má i své slabiny. Nedá se na ni dívat jako na věc, která se nedá překroutit. Kdyby například Bitcoin vyrostl na 100 tisíc dolarů tak se může ukázat, že se množství Bitcoinu začne hrnout zpátky na burzy. A to je signál, že je čas vybrat část zisku, protože trh se stává méně stabilní.“
Sám tím upozornil na situaci z května 2021, kdy poplašné zprávy z Číny o zákazu těžby Bitcoinu následně způsobily velký propad ceny o více než 50%. Ještě předtím však nejprve došlo k velkým přílivům Bitcoinu na burzy, což nás mohlo upozornit, že dojde k propadu ceny.
Dead cat bounce nebo ne?
Skeptici si myslí, že následné posílení Bitcoinu v průběhu třetího čtvrtletí 2021 bylo jen takzvaným „dead cat bounce“ – tedy posledním odrazem ceny směrem vzhůru před začátkem medvědího trhu. Něco takového se stalo i v úvodu roku 2018 předtím, než Bitcoin oslabil o více než 80% oproti svému ATH, kterého dosáhl 17. prosince 2017. Kracík si však myslí, že o „odraz mrtvé kočky“ tentokrát nejde.
,,Zde se vyplatí spojit dvě věci dohromady – technickou analýzu a on-chain data. Mezi tímto propadem (v květnu 2021) a rokem 2018, kdy trh přecházel do bearmarketu, jsou dva rozdíly. Jednak hodleři neprodávají, jelikož u minulého dead cat bounce ti hodleři, kteří nestihli vybrat zisky u úplného topu, vybírali zisky u sekundárního topu (toto víme na základě onchain dat, pozn.red.). To se ukázalo i v technické analýze, kde cena tehdy narazila na 20mA, od které se následně dva roky odrážela. V tomto případě však máme odrazy od 20mA z horní strany, čili tento ukazatel zatím funguje jako support. A hodleři místo aby prodávali a vybírali zisky, nyní využívají tyto zóny k buy the dip – tedy akumulaci. To je dáno tím, že trh má nyní jinou strukturu, protože v trhu jsou jiní hráči – instituce. V roce 2017 byla finální část bullrunu hnaná nováčky, dosud jsme něco takového zatím neviděli. Hodleři jsou proto přesvědčeni, že je ještě vhodná doba pro akumulaci. Nemusí se jim vyplatit tak jako v bearmarketu, ale stále se může vyplatit. Podle dat stále probíhá akumulace,“ doplnil.
zdroj: YouTube, volný přepis rozhovoru