Největší propad Bitcoinu v historii. Takové titulky se včera objevily na stránkách nejednoho média, které se alespoň z části zabývá i tématem kryptoměn. Nejde přitom o lež. Z pohledu ztráty dolarové hodnoty šlo o opravdu největší propad ceny BTC za jeden den – od horní špičky po dno až o 10 300 USD – z ceny $ 58 000 na $ 47 700.
Milí čtenáři, na druhou stranu třeba férově upozornit, že pravděpodobně se takových titulků v budoucnu dočkáme ještě mnoho. Čím je cena Bitcoinu vyšší, tím se může jeho cena v hodnotách stovek či tisíců dolarů měnit prudčeji. Raději proto doporučujeme sledovat propad hodnoty v procentuálním vyjádření.
Tak či onak, včerejší propad ceny byl opravdu hrozivý. V tomto článku si zkusíme shrnout to nejpodstatnější, co o něm víme a co na něj říkají známí analytici. Nejprve si shrňme možné důvody.
GAP (mezera) na CME
Zmiňují se zejména dva faktory – Bitcoin gap na burze CME a velký příliv BTC na burzy za předešlých 24 hodin – zejména na burzu Gemini.
Pokud jde o GAP– jde vlastně o nevyplněnou mezeru na chicagské burze CME, kde se obchodují Bitcoin futures kontrakty. Jelikož jde o tradiční burzu, neobchoduje se na ní Bitcoin 24 hodin denně, jak je to ve zvyku, ale během víkendů a svátků je zavřená. To znamená, že vzniká časový úsek, během kterého existuje „mezera“ neovlivněna změnou ceny Bitcoinu na ostatních burzách.
Tato mezera se stává následně významnou, pokud mezitím Bitcoin změnil výrazněji svou cenu směrem nahoru nebo dolů. Historie naznačuje, že když je rozdíl velký, trh má tendenci tuto mezeru vyplňovat (samozřejmě ale ne vždy, zůstávají nevyplněné gapy i při mnohem nižších hodnotách).
Naposledy se taková mezera objevila na ceně 55 504 USD, přičemž Bitcoin se následně obchodoval během uzavřené CME za přibližně 58 000 USD.
Kromě toho po otevření týdenní svíčky se míra financování bitcoinových futures kontraktů na CME pohybovala mezi 0,1% až 0,15%, což je zhruba 10 až 15-krát více, než je výchozí hodnota financování 0,01%. Když se k tomu připočítá zmiňovaná mezera, jsou to dva faktory, které mohly mít na cenu vliv.
Přílivy BTC na burzy
Zřejmě ještě zásadnější vliv na propad ceny BTC měla „anomálie“, na kterou upozornily analytické platformy související s přílivem množství BTC na burzy. Za předešlý den totiž na adresách směnáren přibyly Bitcoiny v hodnotě 1,9 miliardy dolarů, což je jeden z nejvýraznějších přílivů BTC za 24 hodin v celé jeho historii.
Když BTC odcházejí z burz, je to býčí signál naznačující, že BTC hodleři jsou připraveni držet BTC dlouhodobě. Naopak když Bitcoiny výrazněji míří na burzy, než z nich odcházejí, je to negativní signál, protože se zvyšuje nabídka BTC na prodej a více investorů se chystá být v „pohotovosti“.
Jak se ukázalo, nejvýznamnější vliv na tyto přílivy měly velké vklady BTC na burzu Gemini. Upozornila na to kromě jiných analytická platforma CryptoQuant.com. Na tuto burzu mělo přijít podle CEO CryptoQuant Ki Young Jua před otevřením trhů až 34 000 BTC, přičemž 2. února v čase 19:00 BTC došlo k transakci 28 000 BTC.
https://twitter.com/cryptoquant_com/status/1363811992092299273
Kupodivu v současnosti platí, že ani velké analytické platformy se k těmto transakcím zatím nevyjadřují detailněji. Jakoby sami netušili možné důvody.
Sledovaný analytik Willy Woo upozornil před 16 hodinami, že došlo k přílivu 28 tisíc BTC na dvě směnárny – 10 000 BTC na OKEx a 18 000 BTC na Gemini, vedle čeho naznačil, že mohlo dojít i k omylu v rámci interních pohybů burz. K tomu poznamenal, že již brzy přinese více informací. Dosud se tak ale nestalo.
There’s on-chain charts showing 28k BTC flowing into exchanges ($1.5b). 10k OKEx and 18k Gemini.
It looks like a wallet labelling error picking up an internal movement inside Gemini. We’ll have confirmation soon.
— Willy Woo (@woonomic) February 22, 2021
Teorií, co se vlastně tedy stalo a proč, je mnoho. V souvislosti s přílivem těchto BTC na burzy se zmiňuje nejčastěji:
- Došlo k prodeji BTC velkým čínským mining gigantem F2Pool
- Burza Gemini se rozhodla získat pod kontrolu více BTC z důvodu výrazně rostoucí poptávky po Bitcoinu ETF v Kanadě, kde Gemini zajišťuje krytí fondu
- Příprava Gemini na první Bitcoin ETF v USA (velká spekulace)
- Gemini získala BTC pod kontrolu pro velkou instituci – která je bude spravovat, nebo jim je připravuje na prodej
- Špatné vyhodnocení analytických platforem interních převodů BTC mezi burzami (???)
https://twitter.com/dagholmn/status/1363893682185863179
https://twitter.com/tyler/status/1362577467681169408
Coinbase prémie je opět v plusu
Dobrým signálem po velkém výprodeji je cena Bitcoinu na burze Coinbase, která je oblíbenou destinací pro institucionální investory. Historie totiž naznačuje, že když se Bitcoin obchoduje na Coinbase za vyšší prémiovou cenu (vyšší cenu než např. na Binance), Bitcoin má tendenci růst. Naopak pokud tato prémiová cena klesá, neexistuje po něm dostatečná poptávka ze strany institucí.
Veľmi zaujímavá a pozitívna informácia. Ak sledujete Kryptoraňajky, viete čoho sa to týka. Zajtra ráno vysvetlím. https://t.co/3ZCQRfHI5U
— Zaujalo ma / Martin (@ZaujaloMa) February 22, 2021
Zatímco v předešlých měsících byla prémiová cena na Coinbase jakýmsi standardem, v předešlých několika dnech korigovala, nebo se dokonce dostala do záporných čísel.
,,Prémiová cena Coinbase se dostala na minimu až mínus 1020 dolarů a následně vyletěla na + $ 468. Pamatujte kdo řídí tento trh. Coinbase velryby akumulují mezi cenami 44-48 tisíci dolarů. Pokud i uvidíme ještě další korekce, je nepravděpodobné, že půjdeme pod 44 tisíc,“ upozornil Ki Young Ju.
Jinak řečeno, instituce na Coinbase zareagovali na propad ceny koupí a stále jsou v trhu. Pravděpodobně tedy jen čekali na lepší nákupní cenu, která se stala včera po propadu realitou.
Instituce „zchudly“ o 13,6 miliardy
Portál decrypt informoval, že prudký propad ceny měl zásadní vliv na majetek 41 známých institucí, které se přiznaly, že vlastní Bitcoiny. Hodnota jejich majetku uloženém v BTC klesla ze 76,7 miliardy dolarů na 63,1 miliardy USD – tedy o 13,6 miliardy. Samozřejmě nejde o nic víc než jen o číslo – pokud neprodávaly, tak tato ztráta již není v platnosti, jelikož cena se z části po propadu zotavila.
Reakce analytiků na propad
Raoul Pal z Real Vision, respektovaný bývalý správce hedgeového fondu, který v roce 2020 převedl 75% svého investičního portfolia do Bitcoinu, je za propad ceny Bitcoinu rád. ,,Jsem to jen já, nebo také cítíte úlevu, že došlo k výprodeji? Všichni jsme věděli, že přijde, ale když je konečně tady, můžete přepnout do módu „buy the dip“ (kupte ve výprodej). “
Analytik s více než 40-letými zkušenostmi z Wall Street Peter Brandt mezitím opět upozornil, že takové propady jsou pro Bitcoin běžné i v bullrunu.
,,Mezi lety 2015 až 2017 jsme viděli 9 korekcí o 30%. Od března 2020, kdy byl Bitcoin na dně, jsme viděli takovou korekci jen jednu,“ upozornil a následně se v anketě zeptal svých followerů na Twitteru, kolik dalších velkých korekcí zažije Bitcoin v tomto bullrunu, než dosáhne ceny 200 000 USD. Výsledky můžete vidět v tweetu:
In the 2015-2017 bull market in $BTC, there were nine corrections exceeding 30%
Since the Mar 2020 low, there has been only one such correction
How many more corrections > 30% will occur before Bitcoin reaches $200,000?
— Peter Brandt (@PeterLBrandt) February 21, 2021
Na podobnou věc upozornil i Moonlight, který ukázal na grafu propady BTC o 30-40% v bullrunu během roku 2017:
BTC retracements and dips during the 2017 bull run ranges around 30-40%. Expect the same during this bull run.
Great time to buy on the lows! #BTC $BTC #bitcoin pic.twitter.com/Y1R0F7S9SA— Moonlight (@g_guzardus) January 11, 2021
,,Propad Bitcoinu jako tento je přesně to, co doktor přepsal. Zatancujme si a když to skončí, budeme svěžejší, odlehčenější, nabitější energií a připraveni pokračovat,“ komentoval korekci Jason Deane, analytik QE4Everyone a bitcoinový těžař, který naznačil, že BTC si jednoduše jakési „vychladnutí“ žádal.
Trader Scott Melker, který má na Twitteru přezdívku „The Wolf of All Streets“ a sleduje jeho názory více než 227 tisíc followerů, k propadu konstatoval:
,,Nemám tušení, co se stane, ale nedávná historie naznačila, že takové propady nevydržely dlouho. Líbil by se mi další pomalý růst zpět. Nicméně samozřejmě můžeme ještě klesnout. Každý takový pohyb byl v poslední době výbornou nákupní příležitostí.“
zdroj: decrypt.co