Ve včerejším článku jsme vás informovali o důvodech, které pohánějí Dogecoin (DOGE) k rekordním cenám, o kterých by se držitelům této kryptoměny před několika lety mohlo snad jen snít. Dnes si však shrneme i několik rizikových faktorů, které jsou s investicí do této „meme-kryptoměny“ spojené.
Už ve středu jsme naznačili, že z fundamentálního hlediska na tom Dogecoin není dobré. Není totiž blízký ani Bitcoinu ani smart-chainu, je vysoce inflační, zjevně centralizovaný a sporná je i jeho bezpečnost.
Portál Cointelegraph přitom poukázal na šokující čísla naznačující, jak velkou roli v ekosystému Dogecoin hraje jen pár velkých hráčů. Na blockchainu Dogecoin se totiž v úterý realizovaly transakce v hodnotě až 58 miliard dolarů, což je o 70% více, než hodnota transakcí na Bitcoinu (34 miliard USD) a o 260% více, než hodnota transakcí na Ethereum (16 miliard dolarů).
Přestože na první pohled to působí jako dobrá zpráva pro Dogecoin, ve skutečnosti tomu tak však být zdaleka nemusí. Při detailnějším pohledu na transakce se dá totiž vyčíst, že ačkoli šlo o transakce ve velkých částkách, na rozdíl od Bitcoinu a Ethereum byly realizovány mnohem menším počtem uživatelů.
Podle dat Bitinfocharts se za stejný časový úsek realizovalo na Ethereum 1,4 milionu transakcí a na Bitcoinu 300 000 transakcí. No na Dogecoinu však jen 76 tisíc transakcí, přestože hodnota DOGE transakcí Bitcoinu i Ethereum jednoznačně převýšila.
Když to zprůměrujeme, průměrná hodnota transakce DOGE byla 800 000 dolarů, což bylo o 8000% více než průměrná hodnota transakce na Ethereum blockchainu, ačkoli na Dogecoinu se realizovalo zhruba jen 5% počtu transakcí než na Ethereum.
Silná centralizace
Jak jsme to zmiňovali i v našem profilovém článku Dogecoin, mince DOGE zdaleka nejsou férově přerozděleny mezi všechny účastníky sítě, což naznačuje silnou centralizaci. Cointelegraph upozornil, že podle současných dat drží největší adresa až 28% všech DOGE v oběhu a 12 největších adres má pod kontrolou 67% všech mincí této kryptoměny.
Sporná bezpečnost
Na Dogecoin upozorňuje i nedávná studie Galaxy Digital, která ho nazvala „nejupřímnějším sh*tcoinem“ na trhu. Upozornila v ní, že podle dat na GitHub, kde je možné sledovat aktualizace blockchainů jejich vývojáři, se v případě této kryptoměny udála poslední aktualizace ještě v roce 2017. Od té doby na něj nikdo nesáhl. Připočítat je k tomu třeba skutečnost, že počet plně synchronizovaných nodů Dogecoinu představuje pouze 26% z jejich celkového známého počtu, což naznačuje, že je jen málo lidí, kteří jsou ochotni vyvíjet úsilí, aby udržovalu celou síť v bezpečí.
Tak či onak, Dogecoin je nejvýkonnější kryptoměna tohoto roku s neuvěřitelným zhodnocením přes 14 000% od 1. ledna 2021. Podepsal se pod to zejména Elon Musk a několik dalších celebrit jako Mark Cuban (majitel Dallas Mavericks), rapper Snoop Dogg či i bývalá pornoherečka Mia Khalifa, ale i tradeři aktivní na Redditu a sociálních sítích typu TikTok, kteří si už dříve stanovili cíl, že cenu této kryptoměny vypumpují až k jednomu dolaru.
My naše čtenáře důkladně upozorňujeme, že zatímco investice do kryptoměn je sama o sobě riziková, tak v případě Dogecoinu to platí minimálně dvojnásob.
zdroj: cointelegraph.com