Vývoj ceny Bitcoinu sledujeme většinou vůči americkému dolaru. Vedle toho si občas zkontrolujeme i jeho hodnotu vůči euru či české koruně. Zajímavý pohled, který nám může ilustrovat možná ještě lépe to, jakým způsobem se vyvíjí jeho cena, nám však přináší takzvaný PPI index, který měří to, kolik Big Maců z řetězce McDonald’s jsme si mohli v průběhu času za Bitcoin koupit.
Uvádění ceny BTC v dolarech je z části zkreslující pro inflaci amerického dolaru. To platí i o jiných fiatových měnách. Jinou hodnotu měl totiž dolar v roce 2017, kdy Bitcoin dosáhl své rekordní ceny 20 tisíc USD a dnes, když Bitcoin atakuje cenovku 16 tisíc USD. Při pohledu na to kolik hamburgerů si můžeme za 1 BTC koupit však získáváme ilustraci hodnoty Bitcoinu v porovnání s produktem, jehož cena také postupem času roste vlivem inflace.
Na základě toho můžeme konstatovat, že aktuálně si za 1 BTC můžete v USA koupit 3274,91 velkých Big Maců a pokud jde o celosvětový průměr, tak až 6 341,26.
No a pro ilustraci, když Bitcoin dosáhl svého historického maxima 20 tisíc dolarů 17. prosince 2017, tak za 1 BTC jste si mohli koupit 6 358 Big Maců, čili jen o 17 kusů více, než v současnosti, kdy je cena BTC oproti jeho vrcholu vůči dolaru o čtyři tisíce nižší.
Z uvedeného tedy vyplývá, že ačkoliv cena Bitcoinu vůči dolaru je aktuálně nižší, než v roce 2017 v době, kdy dosáhl vrcholu, aktuálně si za něj můžete koupit zhruba totéž. To znamená, že Bitcoin opět potvrzuje, že je spolehlivým hedžem vůči inflaci.
PPI index není přitom výmyslem bitcoinových fanoušků. Vznikl už v roce 1986 a jeho autory byli redaktoři respektovaného magazínu The Economist. Tento index vyjadřuje kupní sílu napříč různými měnami. Jde o užitečný způsob, jak měřit kolik zboží a služeb může koupit jedna jednotka peněz v průběhu času. Přestože tento index vznikl původně jako žert, stal se jedním z předních ukazatelů kupní síly a dokonce ho citovalo mnoho respektovaných akademických prací.
zdroj: cointelegraph.com