Redaktor magazínu Wired v roce 2013 vytěžil 13 bitcoinů, které původně uvažoval věnovat na charitu, ale následně se je rozhodl „zničit“, protože v nich neviděl žádný význam. Toto hloupé rozhodnutí znamenalo ztrátu přístupu k současné dolarové hodnotě 760 tisíc dolarů.
V roce 2013, kdy Bitcoin (BTC) ještě zdaleka nebyl mainstreamovou záležitostí, se mu věnoval nějaký čas redaktor magazínu Wired Robert McMillan, který je aktuálně reportérem Wall Street Journal. V rámci tehdejší reportáže si v redakci postavil zařízení pro těžbu BTC, aby zjistil, jak Bitcoin funguje. Na závěr svého malého experimentu, při kterém používal k těžbě BTC zařízení od Butterfly Labs, však vůbec nebyl ohromen a tak se rozhodl, že se bitcoinů zbaví.
,,Nejpopulárnější světová digitální měna opravdu není nic jiného, než abstrakce,” komentoval Bitcoin v roce 2013. Následně uvedl, že 13 BTC, které se mu během experimentu podařilo vytěžit, nejprve uvažoval věnovat na charitu, ale následně usoudil, že k nim zcela zničí přístup. ,,Nakonec byla odpověď zřejmá. Zničíme soukromý klíč, který používá naše bitcoinová peněženka. To ponechává naši hromadu bitcoinů uzamčenou v digitálním trezoru na celou věčnost – nebo alespoň do doby, než někdo neprolomí šifrování SHA-256, které to celé zajišťuje.”
Byla to velká chyba
Redaktor Robet McMillan se tímto způsobem zařadil na dlouhý seznam lidí, kteří ztratili přístup k Bitcoinům, které vytěžili v brzkých letech jeho existence neuvědomujíc si, že mohou mít v budoucnu mnohem větší tržní cenu. Drtivá většina těchto lidí však podcenila jejich bezpečnou úschovu (úschovu privátních klíčů), zatímco McMillan přistoupil k úmyslnému zlikvidování přístupu.
Nelámejte nad Bitcoinem hůl
Kuriózní případ redakce Wired ilustruje případ absolutního nepochopení Bitcoinu. V současnosti by mohl být příkladem pro ty, kteří Bitcoinu nadále nedůvěřují, aby alespoň nad ním úplně nelámali hůl a nechali si k němu otevřené dveře. Nikdo neví, co bude za dalších 10 let. Kdyby McMillan tušil, že Bitcoin bude mít dnes kapitalizaci kolem 1 bilionu amerických dolarů, nejenže by si zmiňovaných 13 BTC určitě nechal, ale určitě by pokračoval i s jeho těžbou. Přitom už v roce 2013 se mu prý zdála komplikovaná.
Ztratily se tři až čtyři miliony BTC
Podle různých studií se ztratily od vzniku Bitcoinu 3-4 miliony BTC. V oběhu jich je včetně těch, kterými se v důsledku ztracení přístupu už nikdy nepohne jen zhruba 18,88 milionu, což znamená, že těch, které se dokážou ještě přesunout (dají se prodat resp. koupit, pokud se tak jejich majitel rozhodne) je jen někde mezi 14-15 miliony.
Zbývajících zhruba 2,2 milionu BTC, které ještě neexistují, se bude těžit postupně až do roku 2140, avšak drtivá většina z nich vznikne již v této dekádě. Do roku 2024 totiž těžaři vytěží v průměru každých 10 minut 6.25 BTC a mezi lety 2024 až 2028 to bude 3.25 BTC. Proces snižování odměny za vytěžený blok o polovinu každé čtyři roky se nazývá halving a je předem stanoven a neměnný. To činí z Bitcoinu platební síť s neměnnými pravidly, na která nemá dopad žádná společnost ani vláda.
Další zajímavé články
Máte strach z pádu ceny Bitcoinu? Microstrategy ho nemá, koupila další za 414 milionů dolarů
Klienti Mt. Gox obdrží 145 000 BTC. Zastaví to růst ceny Bitcoinu?
El Salvador oznámil založení Bitcoin City – bude malým daňovým rájem
Zdroj: cointelegraph.com