Connect with us

Bitcoin

Bitcoin na novém maximu vůči turecké liře – Ukazuje se jeho význam v nestabilních ekonomikách?

Zveřejněno

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Bitcoin (BTC) se po nedávné cenové korekci nachází podle Fear and Greed Indexu v zóně strachu, ale přestože ho dělí od historických cenových maxim v páru s americkým dolarem až 13 tisíc dolarů, v Turecku včera dosáhl vůči turecké liře (TRY) svého nového all -time-high (ATH).

Bitcoin (BTC) tentokrát sám o sobě nemusel posilovat. Stačilo, že turecká lídra se šokujícím způsobem během jednoho dne v páru s americkým dolarem propadla o více než 10%, čímž se koupěschopnost Turků výrazně snížila.

Jak informoval portál Cointelegraph, Bitcoin v páru tureckém lírou (TRY) dosáhl v úterý na burze Binance kurzu 723 329 tureckých lir/1 BTC, což je nové historické maximum. V reakci na to Michael Saylor, CEO firmy Microstrategy, konstatoval, že „Bitcoin je naděje pro Turecko.“

,,Turecká měna od března ztratila třetinu své hodnoty a její hodnota klesá postupně již 9 let. Konverze z turecké liry na dolar jen zpomalí kolaps zatímco přijetí Bitcoinu škody zvrátí a oživí ekonomiku,” napsal Saylor ještě 19. listopadu, tedy pár dní před obrovským kolapsem této měny.

Pokud by Turci v onom okamžiku registrovali Saylorova slova, mohli částečně ochránit své úspory. Mnozí však na Bitcoin pravděpodobně vsadili už dávno a udělali dobře. Z části to naznačuje starší průzkum, který ještě v roce 2019 realizovala společnost Statista. Tehdy bylo Turecko dokonce lídrem co se týče adopce Bitcoinu na 1000 obyvatel.

Kroky obyvatel v Nigérii či Venezuele také naznačují, že ve státech, které trpí rychlým znehodnocováním svých měn, stále více lidí inklinuje k investicím do Bitcoinu. Vzhledem k tomu, že BTC z dlouhodobého hlediska neustále roste na ceně vůči fiatovým měnám, zatím tohoto rozhodnutí určitě nelitují. Bitcoin je také řešením pro země, kde je těžká dostupnost „přelití“ úspor do stále relativně silného amerického dolaru. Dostat se k Bitcoinu je pro ně snazší a bezpečnější, než držet hyperinflační domácí měnu.

,,Problém je jasně viditelný a zhoršuje se. Není izolován pouze v Turecku (podívejte se na Argentinu). Nejlepším řešením, které je dostupné pro korporace, rodiny a jednotlivce v ekonomikách, kde padají národní měny, je Bitcoin,“ reagoval Michael Saylor na čerstvý propad turecké liry.

Známý kryptoměnový tržní analytik Lex Moskovski to shrnul sarkasticky a snad nejvtipněji. ,,Centrální banky jsou jen marketingová oddělení pro Bitcoin,“ čímž poukázal na to, že stále více centrálních bank má velký problém ochránit své měny před inflací až hyperinflací, což zviditelňuje plusy decentralizovaného Bitcoinu, který má svou inflaci nastavenou neměnným způsobem a neustále se snižuje .

Další zajímavé články

Klienti Mt. Gox obdrží 145 000 BTC. Zastaví to růst ceny Bitcoinu?

Nováček se nechal nachytat na známý podvod s kryptoměnami. Přišel o 3 bitcoiny, přibližně 178 tisíc dolarů

Od pádu trhů nás dělí jeden špatný report o inflaci, varuje respektovaný investor

El Salvador oznámil založení Bitcoin City – bude malým daňovým rájem

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne