Connect with us

Bitcoin

Švédsko chce zakázat těžbu kryptoměn, ačkoli Bitcoin může planetě Zemi i pomoci

Zveřejněno

ekologia
Zdroj: Pixabay.com

V době kdy kryptoměny řeší nově vznikající německá vláda a také Evropská rada, se k tématu kryptoměn přidává i severské Švédsko, které požaduje zákaz energeticky náročné těžby kryptoměn.

Erik Thedéen, ředitel švédského úřadu pro finanční dohled, a Bjorn Risinger, ředitel švédské agentury pro ochranu životního prostředí, uvedli, že rostoucí spotřeba energie při těžbě kryptoměn ohrožuje schopnost Švédska splnit si závazky vyplývající z Pařížské klimatické dohody.

Vedle toho upozornili, že spotřeba energie vynaložené na těžbu Bitcoinu stoupla ve Švédsku letos o „několik sto procent“ a aktuálně jsou ekvivalentem roční spotřeby elektřiny zhruba 200 000 domácností.

Švédsko proto vyzývá k celoevropskému zákazu těžby „poof-of-work“ kryptoměn, tedy hlavně Bitcoinu a současného Ethereum, které mají na takové těžbě největší podíl.

Bitcoin nemusí být nepřítelem planety

Tématu neekologické těžby Bitcoinu není nová. Čína dokonce těžbu Bitcoinu a proof-of-work kryptoměn na základě tohoto argumentu zakázala. Problém je však mnohem komplexnější.

Je důležité upozornit, že Bitcoin se může proti těmto argumentům úspěšně bránit. Jednak jeho podíl na spotřebě neekologické energie je minimální ve srovnání s jinými segmenty (samotná těžba zlata je mnohem neekologičtější, ale o jejím zákazu se vůbec nemluví), ale hlavně je třeba zdůraznit, že těžaři Bitcoinu velmi intenzivně přecházejí k těžbě za pomoci obnovitelné energie, která neznečišťuje planetu.

Bitcoin teoreticky může při naplnění pařížské dohody i pomoci – těžaři se totiž stávají přirozenými partnery solárních, větrných, geotermálních či vodních elektráren. Ty jim dokáží prodat svou nespotřebovanou energii, kterou neumí prodat nikomu jinému (takové případy v případě zelených elektráren nejsou vůbec ojedinělé). Díky těžbě Bitcoinu tak mohou mít příjmy navíc, které mohou využít k financování své další infrastruktury. Více zelených elektráren je ve prospěch celé planety a ne naopak.

Ke spolupráci zelených elektráren a těžařů BTC je třeba zároveň dodat, že těžbu BTC lze kdykoli dočasně vypnout a následně i velmi rychle zapnout. To znamená, že může být u těchto elektráren využívána pouze v obdobích, kdy nedokážou energii prodat jinam. Spolupráce zelených elektráren s těžaři BTC proto nebude na úkor ostatních – například domácností, které tuto energii také potřebují. Dokáže však zajistit, že se nebude plýtvat žádnými zdroji a vyprodukovaná zelená energie se vždy spotřebuje. Právě to je cesta k udržitelnosti.

Více o tomto tématu se dozvíte z videa YouTube kanálu Zaujalo ma:

Další zajímavé články

eToro kvůli obavám delistuje kryptoměnu Cardano (ADA) – Důvod k obavám?

Klienti Mt. Gox obdrží 145 000 BTC. Zastaví to růst ceny Bitcoinu?

Nováček se nechal nachytat na známý podvod s kryptoměnami. Přišel o 3 bitcoiny, přibližně 178 tisíc dolarů

Od pádu trhů nás dělí jeden špatný report o inflaci, varuje respektovaný investor

El Salvador oznámil založení Bitcoin City – bude malým daňovým rájem

Zdroj: euronews.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.